jQuery - Instalacja na stronie

Aby możliwe było korzystanie z jQuery, konieczne jest uprzednie dołączenie pliku biblioteki do własnej strony internetowej. Można to zrobić na dwa sposoby: poprzez pobranie pliku biblioteki i umieszczenie we własnej aplikacji lub odwołanie do pliku biblioteki umieszczonego na serwerze CDN.

Zobacz:


Instalacja poprzez umieszczenie w aplikacji

Instalacja jQuery na własnym serwerze wymaga kilku kroków.

Najpierw pobieramy plik z biblioteką ze strony projektu jQuery (http://jquery.com/download). Dostępne są wersje 1.x lub 2.x.
jQuery 1.x działa w przeglądarce Internet Explorer w wersjach 6, 7 i 8, natomiast wersja jQuery 2.x nie obsługuje Internet Explorera w wersjach 6, 7 i 8. W przypadku jeśli witrynę odwiedzają użytkownicy starszych wersji IE, wypadałoby użyć wersji 1.x, jeśli natomiast w witrynie nie spodziewamy się już użytkowników korzystających ze starszych wersji IE, można śmiało wybierać wersję 2.x.

Wybieramy link do jednej z dostępnych dystrybucji biblioteki. W Naszym przypadku będzie to skompresowana wersja 1.11.0 - "Download the compressed, production jQuery 1.11.0".

Niektóre przeglądarki po kliknięciu w link pobierania moga wyświetlić kod skryptu bezpośrednio w przeglądarce. W takim przypadku należy w menu kontekstowym, wywoływanym kliknięciem w prawy przycisk myszy, wybrać opcję "Zapisz jako...". Dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie proponowanej nazwy pliku, dzięki czemu będzie wiadomo, którą wersją biblioteki jQuery dysponujemy.

Umieszczamy plik na serwerze i w sekcji head strony dodajemy informację o lokalizacji pliku.

<head>
   <script type="text/javascript" src="/sciezka-na-serwerze/jquery-1.11.0.min.js"></script> 
</head>

Instalacja poprzez odwołanie do serwera CDN

Najpopularniejszymi obecnie serwerami CDN (Content Delivery Network), na których umieszczona jest biblioteka jQuery są serwery Google CDN i Microsoft CDN. Odwołanie się do biblioteki umieszczonej na serwerze zewnętrznym sprowadza się do umieszczenia w sekcji head informacji o lokalizacji pliku w sieci.

Odwołanie do Google CDN:

<head>
   <script type="text/javascript" src="http://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.11.0/jquery.min.js"></script>
</head>

Odwołanie do Microsoft CDN:

<head>
   <script type="text/javascript" src="http://ajax.aspnetcdn.com/ajax/jQuery/jquery-1.11.0.min.js"></script>
</head>

Zdefiniowanie w sekcji head strony odwołania do jednego z powyższych serwerów wystarcza, aby biblioteka została pobrana do pamięci podręcznej i wykorzystywana do inicjalizacji skryptów.