Co to jest jQuery?

Na początku warto zaznaczyć, że jQuery nie jest nowym językiem programowania. Czym zatem jest? Najprościej rzecz ujmując to lekka biblioteka programistyczna oparta na JavaScript i ułatwiająca pracę z tym językiem. Wszystkie efekty osiągnięte z pomocą biblioteki jQuery można osiągnąć również bez jej użycia, wiąże się to jednak wówczas z zastosowaniem nieporównywalnie dłuższego i bardziej skomplikowanego kodu.

Dlaczego warto wybrać jQuery?

Argumentów przemawiających za wyborem jQuery jest całkiem sporo. Jeśli chodzi o jedne z ważniejszych to śmiało można powiedzieć, że:

  • biblioteka jQuery jest tak prosta, że rozpoczęcie korzystania z niej jest możliwe juz po kilkudziesięciu minutach nauki przy wykorzystaniu szybkiego samouczka. Dzieje się tak również dlatego, że cała biblioteka jest dobrze udokumentowana (dokumentacja dostępna pod adresem http://docs.jquery.com), a w sieci dostępna jest całkiem spora liczba tutoriali.
  • jQuery pozwala na korzystanie z funkcjonalności AJAX i osiaganie takich samych wyników, jak przy użyciu czystego JavaScript, ale znacznie skraca kod skryptów.
  • biblioteka jQuery jest kompatybilna ze wszystkimi głównymi przeglądarkami, co oznacza, że większość kodu będzie działała dokładnie tak samo na nich wszystkich.
  • biblioteka jQuery jest zgodna z najnowszymi technologiami, w tym z CSS3.
  • projekt jQuery cieszy się sporym zainteresowaniem dużych firmy z branży IT, takich jak na przykład Google, czy Microsoft, dlatego śmiało można założyć, że biblioteka ta będzie rozwijana i powszechnie stosowana jeszcze przez jakiś czas. Warto zatem zainwestować czas i wysiłek w naukę, zwłaszcza ze stale rosnąca społeczność użytkowników jQuery jest nadzwyczaj pomocna.

Czy zawsze potrzeba jQuery?

Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Nie zawsze. Zwłaszcza w małych projektach aplikacji, można się bez jQuery obejść. W końcu w tym przypadku wystarczy zaledwie kilka linijek kodu JavaScript i nie potrzeba dodawać pliku biblioteki ważącego ponad 20KB.

Wielu programistów JavaScript twierdzi, że jQuery psuje podejście do programowania. Zasadniczo można się z tym zgodzić. Nie wystarczy poznać jQuery, żeby zostać programistą JavaScript - to fakt. Niewątpliwie jednak poznanie biblioteki i korzystanie z niej da całkiem sporo, jeśli będzie sie tworzyć aplikacje bardziej zaawansowane.